I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

COMENIUS 09-11


We wrześniu roku szkolnego 2009/2010 Nasza Szkoła rozpoczęła realizację Programu Comenius "TOP SCHOOL CALENDAR EVENTS", którego jest koordynatorem. Nasi zagraniczni partnerzy to Turcja, Włochy (Sycylia) Portugalia i Estonia. W lutym odbyła się druga już wizyta zagraniczna, tym razem odwiedziliśmy stolicę Sycylii - Palermo.


Oto opinie uczestniczek wymiany:

Udział w projekcie Comenius był jednym z najlepszych wyborów w moim życiu. Poznałam tam wspaniałych ludzi, których nigdy nie zapomnę. Było to cudowne doświadczenie. Mam nadzieję, że kiedyś tam wrócę. (Milena IIa)

Na Sycylii było bardzo ciekawie. Poznałyśmy nowych ludzi. Byli oni dla nas opiekuńczy. Nigdy nie było czasu na nudę. Zobaczyłyśmy dużo interesujących miejsc i zabytków. (Natalia IIa)

Wyjazd na wymianę do Włoch był prawdopodobnie najlepszą decyzją jaką w życiu podjęłam. Był to najcudowniejszy tydzień w moim życiu. Poznałam mnóstwo cudownych ludzi, nie tylko Włochów ale i Estończyków, Turków i Portugalczyków. Spędziłam ten czas świetnie i jestem pewna, że znajomości nawiązane w Palermo przetrwają bardzo długo. Serdecznie zachęcam wszystkich do brania udziału w tego typu projektach, naprawdę warto ( Małgorzata I f)

Wyjazd na Sycylię zaliczam do bardzo udanych. Wspaniali ludzie, wspaniała atmosfera, piękna pogoda. Zawiązałyśmy wiele przyjaźni nie tylko z Włochami, ale z Estończykami, Portugalczykami i z Turkami. Był to wspaniały Tydzień spędzony w Palermo. (Natalia If)

Udział w projekcie Comenius był niesamowitym doświadczeniem. Podczas dziesięciu dni we Włoszech miałam okazję poznać fantastycznych ludzi, zgłębiać kulturę tego kraju oraz zwiedzić niesamowite miejsca Sycylii. Słowami na pewno nie da się tego opisać - trzeba to przeżyć ! Uważam, że był to najlepszy okres w moim życiu, którego nie zapomnę! (Katarzyna IIa)

Jestem bardzo zadowolona, że uczestniczyłam w wymianie z Estonią. Bardzo spodobał mi się ten kraj. Wymiana pozwoliła mi poznać, wielu fantastycznych ludzi, którzy stali się moimi przyjaciółmi, Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ich spotkam. Nigdy nie zapomnę tej przygody i ludzi, których poznałam. (Patrycja klasa IIIf)

Bardzo się cieszę, że brałam udział w tej wymianie, ponieważ pozwoliła mi ona poznać nowych ludzi i kraj, który niezwykle mi się spodobał. Jestem zafascynowana jego historią i tradycją. Na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę i odwiedzę moich nowych przyjaciół (Kasia klasa IIIf)

Podczas wizyty w Turcji uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach święta narodowego - Palermo (Sycylia). Portugalczycy pokazali nam w jaki sposób kultywują historię swojego kraju, a Estończycy w ramach swoich zajęć pozalekcyjnych zorganizowali profesjonalny pokaz mody. Ukoronowaniem pracy nad realizacją projektu była wspólna zabawa na balu studniówkowym zorganizowanym przez szkołę polską. Zachęceni dotychczasowymi sukcesami, pełni nadziei i nowych pomysłów przystępujemy do pracy nad kolejnym międzynarodowym projektem – WALLS TALK, a naszymi partnerami tym razem są uczniowie i nauczyciele z Hiszpanii, Francji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Turcji.

Kończymy już trwającą dwa lata przygodę z projektem Comenius. Nasza szkoła była koordynatorem całego przedsięwzięcia, a naszymi partnerami były szkoły średnie z Estonii, Portugalii, Turcji i Włoch. Głównym zadaniem uczniów i nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu było stworzenie kalendarza, na którym zaznaczyliśmy i krótko scharakteryzowaliśmy najważniejsze święta szkolne, państwowe i religijne celebrowane w poszczególnych krajach. Podczas każdej z pięciu wizyt roboczych uczniowie i nauczyciele rozwijali swoje umiejętności językowe – językiem roboczym projektu był język angielski, wymieniali doświadczenia, poznawali nowych przyjaciół, inne obyczaje, religie oraz kultury.